Diriliş Neslinin Amentüsü - I

(17 Ocak 2020, Cuma)

Karakoç'un "Diriliş Neslinin Amentüsü" kitabının özetini sunmaya çalışacağım. Sezai Karakoç'un düşünceleri ve dolayısıyla yazıları özlü açıklamalardır. Bunların bir daha özünü aramaya çalışmak biraz riskli bir durumdur. Ama olsun riski göze alıyorum.

Okuyucudan sabırlı olmasını isteyeceğim. Acele etmesinler.

Kitap; (1975-1976 yılları arasında), on üç bölüm ve sonuç yazısından müteşekkil.

 

Devamını oku...
 
İktidar Mantığı / Dili

(27 Aralık 2019, Cuma)

Daha önce ?Muhalefet Mantığı? ile alakalı bir yazı yazmış, mevcut anlayış ve işleyişe göre muhalefet mantığının nasıl işlediğine dikkat çekmiştim. Yanlışa, haksızlığa karşı çıkmanın gereğine inanmak ve nasıl bir karşı koyuş sergilemek ile benim dikkat çekmek istediğim husus farklıydı.

Dikkat edilmesi gereken şey, zihin işleyiş biçimidir. Muhalefete kendini zorlayanların akıl yürütme ve mazeret üretme şekli üzerinde durdum. Nasihat etmek, zalim karşısında hakkı haykırmak tabii ki her Müslümanın, fıtratı bozulmamış her insanın vazifesidir. Haksızlık karşısında susmanın dilsiz şeytan olabileceğinin de farkındayım. Konumuz bu değil.

Şimdi de ?İktidar Mantığı/ Dili?  konusunda aynı minval üzre bir değerlendirmede bulunacağım.

Devamını oku...
 
Türkiye için çıkış yolu var mıdır?

(20 Aralık 2019, Cuma)

Temel esaslar doğrultusunda umumi, ilkeli siyasi bir yol izlemek bu ülkede, adeta imkânsız hale gelmiş durumda. Çok hareketli ve kaygan bir coğrafyada ilkeli ve açık bir siyaset gütmek hayli maharet ister. Ülke idaresini elinde bulunduranlar ve iktidara aday olmak isteyenler, çok fazla dikkatli ve itinalı davranmak mecburiyetindedirler. 
Her şeyiyle oturmuş,  müesseseleri uyumlu çalışan ve istikameti açık ve sarih bir ülkeden bahs etmiyoruz. Her bir anlayış ve siyasi yapı kendine göre bir istikamet vermeye çalışıyor. Umumi işleyiş içinde farklılıklardan söz etmiyoruz, sanki yeni bir devlet kuruluyor ve bu yeni devletin yapılanması gündemde ona göre de siyaset üretiliyor(!)

Devamını oku...
 
Serlevhasız

(10 Aralık 2019, Salı)

Yıllar önce bir dosta yazdığım mektubu kısmen güncelleştirerek size sunuyorum, beni anlayışla karşılamanızı istiyorum, müflis tüccar nasıl eski defterleri karıştırıyorsa ben de öyle yaptım, eski yazılarımı karıştırdım ve böyle bir yola başvurdum, bana dua edin.

Yılbaşı yaklaşıyor, bugün 20.12.2004 pazartesi İstanbul öyle bir havadadır ki sanki Noel?e hazırlık ile Kurban bayramına hazırlık ayni şeymiş izlenimine kapılıyor insan. Hele AB sürecine girilen atmosferde İslami kimlik, ğayriye benzememe, Yahudi ve Hristiyan?ı Müslümanla eşit tutmama inancı, kimliğini naslara dayandırma isteği ve itikadı gibi hususlar, ortamı bozan zararlı birer düşünce sayılır hale geldi. 

Devamını oku...
 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Diriliş Neslinin Amentüsü - I
(17 Ocak 2020, Cuma) Karakoç'un "Diril...
İktidar Mantığı / Dili
(27 Aralık 2019, Cuma) Daha önce ?Muh...
Türkiye için çıkış yolu var mıdır?
(20 Aralık 2019, Cuma) Temel esaslar d...
Serlevhasız
(10 Aralık 2019, Salı) Yıllar önce ...
Yeni Bir Arayış Mümkün Mü?
2 Aralık 2019, Pazartesi Partisel siya...
Akıl - Hayat
(22 Kasım 2019, Cuma) Canlıların ya...
Muhalefet Mantığı
(15 Kasım 2019, Cuma) Muhalefet kelime...
Yeni Dönem (mi?)
(9 Kasım 2019, Cuma) Türkiye?nin ?Bar...

Kimler Sitede

Şu anda 11 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 526
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3384310
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >