ÜMMETÇİLİK - YERELLİK

Yerellik- Yerlilik

Yerellik İng. Locality; bir yerle sınırlanmış olması, belirli bir yere bağlı olarak geliştirilmesi.

Yerellik; bir yere, bir toprağa, bir ülkeye, bir bölgeye ait olmak, oranın rengini ve tonunu taşımak, diğer yer, ülke ve coğrafyalardan faklı olmak. Toprağa veya bir topluluğa has olmak?

Yerelliğin, tarihi geçmişten gelen, bir anlayış ve yaşayış biçimi de vardır. Düşünce ile hayat toplum hafızasında birleştirilmiştir. İnanç ve İslami dirilik, toplumun geçmiş hafızasının derununda saklı anlayışla bir sentezlenmeye gidilmiş ve karşımıza bazen örf, adet gelenek, görenek olarak çıkagelmiştir. Bu dönüşüm sırasında bazı tebdil ve tağyire de uğramıştır. Bu da hayatın içinden olagelmiştir.

Bir de yerli- yerlilik tabirimiz var. Yerli; taşınmaz sabit. Bir yerin halkından olan, dışarıdan gelmeyen. Bir yere bölgeye has olan, yerli malı gibi.

Yere çakılı kalmak ile yerelliği birbirinden ayırmak lazım. Yerellik içine kapanmak değildir. sabit kadem yere basarak ümmete açılmak demek de mümkün.


Ümmet- Ümmetçilik

Ümmet; bir şeyin aslı, esası, anası, özü.

Ümmet; dünya Müslümanların bütünü, İslam?a inanan bütün insanlar. İslam diyarında yaşayan ve İslam şemsiyesi altında olan (inanan- inanmayan ayırımı olmadan) bütün insanlar.

Devamını oku...
 
12 Eylül Değerlendirmesi / Independent Türkçe Röportajı

(12 Eylül 2020, Cumartesi)

Kazım Sağlam, 12 Eylül öncesinde İslamcı gençliğin İstanbul Üniversitesi liderlerinden biriydi.

"İslamcıların derdi bu topraklara ait olan İslami düşünceyi yeniden bu topraklara iade etmekti. Bizim derdimiz Osmanlı'yı yeniden ihya etmek değildi ama ortada bir problem vardı, dünya iki bloğa bölünmüştü,  bir de bu durum Türkiye'ye izdüşümleri vardı. Biz bunların dışına çıkmak istedik" diyor.

1969'da  Burhanettin Kayhan'ın MTTB Genel Başkanı olmasıyla hareketin daha "İslamcı" bir çizgiye oturduğunu anlatan Sağlam dönemi İslamcılar perspektifinden şu sözlerle anlattı: Daha öncesinde MTTB solcuların elindeydi. Erbakan'ın siyaset sahnesine çıkarak bu sahada da İslami bir söylem geliştirdi. Böylece sağ ve solun dışında yeni bir düşünce gelişti. Bizim de o düşüncenin ürünü olarak 1980'e kadar gayretlerimiz oldu. Bu, üniversitelere de sirayet etti. O zaman bize "Ecmainciler" diyorlardı. Bazı yerlerde ülkücülerle bazı yerlerde solcularla mücadele ediyorduk. Böyle bir ara yerdeydik. Bir kimlik izhar etmeye çalıştık.

Devamını oku...
 
Modern Cemiyet Ferdin Cahilidir

(5 Eylül 2020, Cumartesi)

"Modern cemiyet, ferdin cahilidir. O ancak (genel) insanları hesaba katar. Genellemenin hakikatine inanmakta ve bizlere birer soyutlanmış (nesne) muamelesi yapmaktadır. Modern insanın en ağır hatalarından biri de insanları standardize etmeye, fert ve (genel) insan mefhumlarını karışıklığa sevk etmiş olmasıdır. Eğer insanların hepsi birbirinin eşi/eşiti olsaydı, onları büyük sürüler halinde hayvanlar gibi yetiştirmek, yaşatmak ve çalıştırmak kabil olurdu. Fakat bunların her birinin bir şahsiyeti vardır. İnsana sembol muamelesi yapılamaz.

Devamını oku...
 
Nisyan

(18 Ağustos 2020, Salı)

İnsan nisyana müpteladır, en kötü nisyan nefsini unutmaktır.

Nisyan-ı nefis; işte, muamelede, hizmete, çalışmakta ve tefekkürde ise delalettir. Netice ve gayede olursa, iyi neticeler verir. [Çalışırken nefsini öne süremezsin. Oralarda nefsi unutursan, o ileri çıkar kendine pay biçer. Gaye ve neticede ise nefsi dikkate alırsın, çünkü onu unutursan, o hemen kendine bir yol bulur.]

Ehl-i delalet ile ehl-i hidayet nisyan ve tezekkürde birbiriyle müteakkisdirler.

Müteakkis: birbirine karşıt, tersine dönüş.

Devamını oku...
 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

ÜMMETÇİLİK - YERELLİK
Yerellik- Yerlilik Yerellik İng. Local...
12 Eylül Değerlendirmesi / Independent Türkçe Röportajı
(12 Eylül 2020, Cumartesi) Kazım Sağ...
Nisyan
(18 Ağustos 2020, Salı) İnsan nisyan...
Say ü Gayret
(14 Ağustos 2020, Cuma) Bir adale ne k...
Yardım Kuruluşları
(4 Ağustos 2020, Pazartesi) İnsanın ...
Asım Gültekin Rahmet-i Rahman'a Kavuştu
(24 Temmuz 2020, Cuma) İNNA LİLLAHİ ...
15 Temmuz
(17 Temmuz 2020, Cuma) 15 Temmuz darbe ...
Toplumsal Yapılanmada Dinin Yeri - V
(11 Temmuz 2020, Cumartesi) MODERN DÜN...

Kimler Sitede

Şu anda 18 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 557
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3654286
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >