Hükümet - Toplum İlişkisi - 4

(30 Temmuz 2022, Cumartesi)

Cema­atler - Hükümet ilişkileri

STK ile cemaat çoğu zaman karıştırılıyor. Bunun sebebi mevzuattır. Hükmet/devlet, toplumu zapturapt altına almak için her oluşumu bilmek ve kontrol etmek ister. Topluma güvenini yitiren hükümet, mevzuat dışı oluşumları meşru saymıyor.

Mevzuat ise toplumun maddi - manevi ihtiyaçlarının bütününü karşılayamıyor. Böyle olunca toplumu STK'lı olmaya zorluyor. Kayıt altına alınmayan ne varsa merdiven altı kabul ediliyor. Bu hal, toplumu meta gibi görmekten gelir. Nasıl her iktisadi oluşumu kayıt altına alıp vergilendirmek istiyorsa aynen öyle toplumu da kayıt altına almayı varlık meselesi sayıyor. Bu kendine güvenememenin işaretidir. Kendinden emin olan ve toplumuna güvenen hükümet/devlet, toplumu serbest bırakır, kanunu da toplumun ihtiyaçlarına göre tanzim eder. Yasal düzenleme toplumun yapıtaşlarını hesaba katmadan yapılıyorsa ki -Türkiye'nin yasaları genel itibarıyla böyledir- hükümet/devlet de bunun böyle olduğunu bildiği için kanunla toplumu kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Devamını oku...
 
Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali

(6 Temmuz 2022, Çarşamba)

Beniâdem her zaman aynı düzlemde ömür tüketemez, hayat çoğu zaman inişli çıkışlı med- cezirli olur. Tekdüze hayat bıktırıcı, bezdiricidir.

İstikrar ile bu iniş- çıkışları yekdiğerine zıt sayarsak işin içinden çıkılamaz hale getirmiş oluruz. Tekdüze hayat zevilukul için uygun değildir, bu olsa olsa zevilukul olmayanlar içindir.

Hayvanların bile -içgüdüleriyle iklim şartlara uyarak, sevk-i gayr-i tabileriyle- hayatlarında değişiklik husule gelir. Bitkiler de her sene ölür yeniden dirilirler ve her diriliş bir öncekinin aynısı değildir.

Değişme ile başkalaşma aynı değildir. Tebdil ve tağyir ile tekâmül ve olgunlaşmayı tefrik etme becerisini kazanan insan, ruh gerginliğini yaşar.

Ruhî gerginlik arayışın ve kendini geliştirmenin işaretidir. Burada üzerinde durulması lazım gelen husus, bu ruhî gerginliğin nasıl ve neye istinaden oluşmuş olmasıdır.

Devamını oku...
 
Hükümet - Toplum İlişkisi - 3

(17 Haziran 2022, Cuma)

Sivil Toplum Kuruluşları

STK'lar genel itibarıyla örgütlenmiş topluluklardır. Bunlar halkın/toplumun tamamını kapsamazlar. Lakin toplum adına konuşurlar, toplumun temsilcileri gibi davranırlar. Toplum adına hükümetlerle pazarlık yaparlar, hükümete etki ederler, yönlendirirler.

Balada STK'ların listesini zikrettik. Bir de işlevleri açısından taksime tabi tutmak icabeder. Çünkü niyetler, icraatlar kuruluşların neye tekabül ettiğini açığa çıkarır. Bu yönüyle STK'lar çok çeşitlidir, birkaç kısma ayırmak mümkündür.

Devamını oku...
 
Hükümet - Toplum İlişkisi - 2

(28 Mayıs 2022, Cumartesi)

Jeopolitik

Hükümetler, üzerinde yaşadıkları coğrafyalarını da detaylı tahlil, tesbit etme yeteneğine sahip olacak/olmalıdır. Coğrafyanın kaderi ile devletlerin kaderi yekdiğerine merbuttur.

Batı kendi coğrafyasını arzın merkezi ilan ederek dünyayı coğrafyasının mahkûmu haline getirmiştir. Yıllar yılı Avrupa kıtasında cereyan eden olaylardan ve savaşlarından dersler çıkararak coğrafyalarının yapısına uygun bir sistem geliştirmiş ve bunu tüm insanlığın kaderi olmaya zorluyor.

Tahrif edilmiş dinlerini bütün ilahi dinlere teşmil ediyor ve bunu da değişik isimlendirmelerle dünyanın diğer coğrafyalarında yaşayan insanlara dayatıyor. Kabul etmeyenleri geliştirdikleri aforoz sistemiyle engizisyon mahkemeleriyle cezalandırıyor. Buna da haklı(!) gerekçeler bulmakta mahirdir.

Halbuki her coğrafyanın her iklimin, her şehrin, her mahallenin her sokağın, her evin ve her insan tekinin biricikliği ve kendine ait özel bir kimliği var. Bu kabul edilip bir ortak değer oluşturulursa insanoğlu rahat yüzü görür ve coğrafyasıyla barışır.

Devamını oku...
 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Hükümet - Toplum İlişkisi - 4
(30 Temmuz 2022, Cumartesi) Cema­atler...
Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali
(6 Temmuz 2022, Çarşamba) Beniâdem h...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 3
(17 Haziran 2022, Cuma) Sivil Toplum Ku...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 2
(28 Mayıs 2022, Cumartesi) Jeopolitik...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 1
(12 Mayıs 2022, Perşembe) Hükümet, ...
Dünyanın Düzeni ve İnsanların Huzuru
(8 Nisan 2022, Cuma) Bilinmesi lazım k...
Orucu Bayrama, Bayramı Hayata Katalım
(2 Mayıs 2022, Pazar) Mübarek Ramazan...
Akıl - Gazap -Adalet- Hikmet- Ahlak ... İlişkileri
(1 Nisan 2022, Cuma) İnsan vücudunda ...

Kimler Sitede

Şu anda 18 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 610
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4341285
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >