Çiftçi ile Ayı PDF Yazdır e-Posta

(28 Aralık 2020, Pazartesi)

Çiftçinin biri tarlada çift sürüyorken iki öküzünden biri aniden yere yığılır ve ölür/telef olur. O anda ayı oynatan bir adam oradan geçmektedir, öküzün öldüğünü görünce hemen çiftçinin yanına gelir ve çiftçiye der ki: "Bu ayıyı sana ucuzuna vereyim/satayım. onu çifte koşarsın, bir öküz ve bir ayı ile tarlanı sürersin. Ayının maliyeti de öküze göre daha düşüktür, başka işlerde de kullanırsın." Adam çarnaçar teklifi kabul eder, çünkü adamın başka öküzü yok ve başka bir öküz alma imkanı da yokmuş. Ayı sahibi demiş ki: "Yalnız bir durum var ne yaparsan yap ayıya "ayı" deme. Eğer ayıya ayı dersen seni parçalar. Ona yani ayıya "ayı" deme başka ne dersen de, istediğin kadar da döv, hakaret et sakın ayı deme" diye tembihlemiş.

 

Çiftçi ayıya ayı demeyeyim de ne diyeyim diye de sormamış şaşkınlığından.

Çiftçi ayıyı çifte koşmuş, bir iki gün işler iyi gitmiş. Çift sürüyor, başka işlerde de ayıdan faydalanıyormuş. Bir gün adam çift sürmeye devam ederken ayı birden durmuş ve aniden yatıvermiş. Adam biraz beklemiş ayının yorgunluğu geçer de kalkar işine devam eder diye. Beklemiş ama ayı kalkmamış. Yanına varmış, yalvarmış, dil dökmüş yok bir türlü kalkmıyor. Su vermiş olmamış, su dökmüş olmamış, burnun dibine ateş yakmış ayı kalkmamakta direnmiş. Eline sopa almış vurmaya başlamış bana mısın dememiş, çıt yok.

Adam AYI'nın yanına gitmiş okşamaya başlamış. Bu arada söylenmeye koyulmuş;

Tüylerin onun tüyü ama diyemiyorum.

Kulakların onun kulağı ama diyemiyorum.

Gözlerin onun gözleri ama diyemiyorum.

Hırlaman onun hırlaması ama diyemiyorum.

Pençen onun pençesi ama diyemiyorum.

....

Sonunda "ayı"yı tarlada bırakmış diğer öküzünü alarak boynu bükük köye dönmüş.

Hikayemizin bu kısmı bu kadar.

Bilenler bilir, köylerde genellikler bir çift öküz ile tarla sürülür. Karasabana iki öküz koşulur, düven bir çift öküzle sürülür. Anlayacağınız öküz köylünün / çiftçinin en büyük yardımcısı, dayanağı, fabrikası, atölyesi... idi. Elan durum değişti traktör, biçerdöver vb. icad edildi öküzün değeri de düştü.  Modern dünya öküzden, düvenden, oraktan, hatta topraktan anlamaz, belki bu kıssadan da anlamaz.

Gelelim hissemize; beynelmilel emperyalist güçler, İslam coğrafyasını işgal ediyorlar, işgalci diyemiyoruz, dersek bizi parçalıyorlar. İslam ümmetinin kalbine İsrail diye bir sömürü gücünün ileri karakolunu yerleştirdiler, istilacı korsan devlet diyemiyoruz, diyenleri aforoz ediyorlar.

ABD, dünyanın yeraltı ve yerüstü zenginliğini sömürüyor, buna hakkın yok diyemiyoruz, dersek bizi bölüyor, parçalıyor.

AB ülkeleri içişlerimize karışıyor, bize nizamat veriyor, içişlerimize karışma diyemiyoruz, dersek bizi parçalayacaklar.

Rusya zalim bir devlettir, İslam coğrafyasının en azından bir kısmına hükmetmek istiyor dersek, demeyin diyorlar, derseniz sizi Suriye'de Azerbaycan'da, Akdeniz'de, Libya'da sıkıştıracak sizi parçalayacak diyorlar.

Çin yıllardır Müslümanlara işkencenin her türlüsünü uyguluyor bu insanlık suçudur diyemiyoruz, dersek bizi (Doğu Türkistan'ı vb.) yok edecekler.

Say say bitmiyor. İçimizdeki bazı iyilikseverler(!) onlardan çok diyenlere sakın demeyin yoksa bizi yok edecekler, diyorlar.

Bu kadarla da yetinmiyorlar.

Allah'ın emir ve yasaklarını anlatmak, Müslümanca yaşamak için gayret göstermek de yasak dairesine sokulmuş. Harama haram, helale helal demeyin diyorlar, dersek hemen medyaları hazır linç başlıyor.

Faiz haramdır, Müslümanlar faizsiz bir dünya istiyorlar, bu hususta günaha batmak istemiyorlar denilse, siz bizi dünyanın gerisine itiyorsunuz, gerici yobazsınız yaygarasını koparıyorlar. Paranın/sermayenin din imanı yok diyorlar. Biz din dışı bir hayat olmaz dersek susun içinizde saklayın düşüncelerinizi diyorlar. Konuşursanız sizi toplum dışına itiveriyorlar.

Zina haramdır, Allah zinaya yaklaşmayın diye emir buyuruyor, bunu bugüne getirir bir iki örnek verirsek, siz kim oluyorsunuz insanların tercihine karışıyorsunuz, öyle şey olmaz, zaten din(!) de böyle demiyor deyiveriyorlar. Müesseseler kurup zina üzerinden vergi alıyorlar bu yetmedi topluma gayr-i meşru ilişkileri meşru göstermek için bütün imkanlarıyla çalıyorlar.

Kumar haksız kazanç yanlıştır bunu yapmayın birçok aileyi perişan ediyorsunuz dediğimizde, size ne kimseye zorla bunu yaptırmıyoruz, herkesin kazancı da kaybı da kendisinin ne karışıyorsunuz, daha da ileri giderek siz çağdışı ilan ediliyorsunuz.

İçki içmeyin aklınızı geçici de olsa askıya almayın, derseniz, akıl da bizim, hayat da bizim siz ne karışıyorsunuz diyorlar. Belli mevkilere gelebilmek için içki içmekle sizi sınıyorlar, yok içmem itikadım buna müsaade etmez derseniz anında işinizden oluyorsunuz.

Konuşmayın demiyorlar, ama yasak alanlar var oraya girmeyin yanlışlarımıza da yanlış demeyin diyorlar. Hep onlar diyor, emiri onlar veriyor kime, neye nasıl hitap etmemiz lazım gelir onlar belirliyor. Sakın bunları ihlal etmeyin diyorlar, ederseniz sizi parçalarız diyorlar. Biz de kimse bizi paralamasın diye ayıya ayı diyemiyoruz.

Elhasıl yol ayırımına gelmiş durumdayız; ya Allah ve Rasulün dediklerini bu devirde yaşamaya çalışacağız, nasslarımızca haram olana haram, helal olana helal diyeceğiz ve bunun bedeli ne ise ödemeye hazır olacağız. Çetin ve zorlu yol ama onurlu, insanî ve İlahi yol.

Yahut AYI'ya ayı demeyeceğiz, susacağız, o zaman da Allah'ın gazabını hak etmiş olacağız.

Kimse kusura bakmasın "ayı" ayıdır, öküz de öküz, ayıya "ayı" demeye devam edeceğiz.  Ayıyı öküz yerine koyamayacağız, çünkü fıtrata aykırı, eşyanın tabiatını bozamazsınız, bozarsanız fıtrat ve İlahi yasa sizden intikam alır. Allah'ın gazabını celp etmektense "ayı"ların hışmına uğramak daha müreccehtir.

O devir yavaş yavaş esniyor beyler(!) ümmet coğrafyasındaki ayılara ayı diyeceğiz, artık her kavram kendi aslî hüviyetiyle hayat bulacak. Zulmün, adaletsizliğin, fıtrat bozuculuğun, İslam karşıtlığının devri sarsılıyor.

İçimizdeki bu beylere /baylara bir ikazım var; bu ülkede artık sadece sizin dediğiniz revaçta olmayacak. Müslümanların nasıl bir hayat süreceklerine siz karar veremezsiniz. Din adına konuşma yetkiniz de hakkınız da yok. Dinin sahibi Allah'tır, O, Cebrail vasıtasıyla Kur'an'ı ARAPÇA indirmiştir. Öğrenmek isteyen Türkçe meal, tefsir vb. kitaplara müracaat edebilir. Allah, zinaya yaklaşmayın diye emir buyurmuş, zinaya yaklaşırsanız kendiniz bilirsiniz, ama toplumu zinaya sürükleyemezsiniz bu hususta karşınızda Müslümanları bulursunuz.

Müslümanın ne demek olduğunu siz beyan edemezsiniz, Müslümanın tarifini Allah kitabında beyan etmiştir.

...

 

 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

ADANA- DİYARBAKIR- ELAZIĞ (ELAZİZ)
ADANA Adana'ya sık sık gider-gelirim....
52 SENE SONRA DOĞDUĞUM KÖY
1969 yılında Elazığ (Elaziz)...
Afganistan
(4 Eylül 2021, Cumartesi) Taliban Afga...
15 Temmuz / Öznesiz Eylem
(15 Temmuz 2021, Perşembe) 15 Temmuza ...
Sadr (Sine, Göğüs) - 2
(26 Haziran 2021, Cumartesi) Nisa sures...
Sadr (Sine, Göğüs) - 1
(19 Haziran 2021, Cumartesi) Sadr; bir ...
Tenzil - Tefsir - Tevil
(12 Haziran 2021, Cumartesi) Tenzil N...
Makamatu'l-Kulub
(4 Haziran 2021, Cuma) Şeyh muhakkik E...

Kimler Sitede

Şu anda 8 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 592
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4079088
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >