Kamuoyuna Duyuru PDF Yazdır e-Posta

(24 Aralık 2020, Perşembe)

Bilgi üretmek, yaymak ve toplumsal sorunlara çözüm üretmek amacıyla kurulan üniversiteler, ülkemiz ve insanlık için en üst seviyedeki eğitim kurumlarıdır. Üniversitelerimiz, öğretim kadrosu ve geleceğimizin teminatı olan öğrencilerle, bu amaçları yerine getirirken hal ve hareketleriyle ortak değerlerimizi göz önünde bulundurmak ve her anlamda topluma örnek olmak zorundadırlar. Sıklıkla medyada, bu kurumlarımızda ahlâkî değerlerimizle örtüşmeyen tutum, davranış ve fiillerin işlendiği haberleriyle karşılaşmaktayız.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, bir televizyondaki canlı yayında, bu konu ile ilgili çıplak bir gerçeğe işaret etmiştir. Maksadı aşan ifade üslubunu tasvip etmiyoruz. Ancak, tasvip edilmeyen ifade tarzı, Sofuoğlu'nun işaret ettiği bu acı gerçeğin varlığını ortadan kaldırmamaktadır. Problem, sadece Sakarya Üniversitesi problemi değildir. Profesör Sofuoğlu, temsil ettiği camianın penceresinden, üniversitelerin asli fonksiyonuna dikkat çekmiş ve bu arada toplumsal bir yaraya da parmak basmıştır. Üniversite çevrelerindeki bu probleme bir hal çaresi düşünülmesi gerekirken, ayan-beyan ortada olan bu meseleye gözlemleriyle dikkat çekmeye gayret eden bir öğretim üyesi linç edilmeye çalışılmaktadır.

Profesör Sofuoğlu; herkesin bildiği, farkında olduğu bir meseleyi dile getirmiştir. Ayrıca Sofuoğlu'nu, meseleyi ifade etme üslubundan dolayı eleştirenler, amacı bağcıyı dövmek olan, değerlerimizin düşmanı çevrelerin değirmenine su taşıdıklarının farkında değildirler. Bu çevrelere yaranma sevdalıları, her dönemin şakşakçıları, kraldan fazla kralcı olanlar, bu çirkin oyunun değirmenine su taşımakla, her fırsatta toplumumuzun ahlâkî değerlerine karşı savaş açanlara yeni bir imkân sağlamışlardır.

Yıllarca üniversitede ders veren ve gözlemlerini kamuoyu ile paylaşmak isteyen bir bilim adamının, gerçekleri ifade eden sözleri dolayısıyla bu şekilde hedef alınması sadece onun kişilik haklarına saldırı ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda ilim camiasına da büyük bir haksızlıktır.

İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) olarak, bir televizyon programında dile getirdiği hususlar bahanesiyle, kendisine karşı girişilen linç kampanyasında Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun ve hakikatin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.

 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

ADANA- DİYARBAKIR- ELAZIĞ (ELAZİZ)
ADANA Adana'ya sık sık gider-gelirim....
52 SENE SONRA DOĞDUĞUM KÖY
1969 yılında Elazığ (Elaziz)...
Afganistan
(4 Eylül 2021, Cumartesi) Taliban Afga...
15 Temmuz / Öznesiz Eylem
(15 Temmuz 2021, Perşembe) 15 Temmuza ...
Sadr (Sine, Göğüs) - 2
(26 Haziran 2021, Cumartesi) Nisa sures...
Sadr (Sine, Göğüs) - 1
(19 Haziran 2021, Cumartesi) Sadr; bir ...
Tenzil - Tefsir - Tevil
(12 Haziran 2021, Cumartesi) Tenzil N...
Makamatu'l-Kulub
(4 Haziran 2021, Cuma) Şeyh muhakkik E...

Kimler Sitede

Şu anda 9 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 592
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4079092
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >