Modern Cemiyet Ferdin Cahilidir PDF Yazdır e-Posta

(5 Eylül 2020, Cumartesi)

"Modern cemiyet, ferdin cahilidir. O ancak (genel) insanları hesaba katar. Genellemenin hakikatine inanmakta ve bizlere birer soyutlanmış (nesne) muamelesi yapmaktadır. Modern insanın en ağır hatalarından biri de insanları standardize etmeye, fert ve (genel) insan mefhumlarını karışıklığa sevk etmiş olmasıdır. Eğer insanların hepsi birbirinin eşi/eşiti olsaydı, onları büyük sürüler halinde hayvanlar gibi yetiştirmek, yaşatmak ve çalıştırmak kabil olurdu. Fakat bunların her birinin bir şahsiyeti vardır. İnsana sembol muamelesi yapılamaz.

 

Okullar, eğitim kurumları, teknik bilgi ve çalışma için elzemdir. Aynı zamanda çocuğun benzerleriyle temasta bulunmak ihtiyacını bir dereceye kadar karşılar. Fakat terbiyenin daima dikkatli davranması iktiza eden bir istikameti vardır. Bu istikamet çocuğa ancak ana ve babasının hususiyle anasının sevk ve yönlendirmesiyle sağlanabilir. Bu da çocuğun fiziki ve ruhi gelişimi düzgün olması içindir.

Modern cemiyet, en küçük yaştan itibaren mektebi, aile yerine ikame etmek gibi ciddi bir hatayı işlemiştir. Buna da kadınlar yüzünden mecbur olmuştur. Kadınlar, kendi meslekleriyle, sosyete hayatına ait hırslarıyla, kadınlık zevkleriyle, edebi veya artistik hevesleriyle veyahut sadece briç oynamak, sinemaya gitmek, zamanlarını meşguliyeti bol bir tembellik içinde heba etmek için çocuklarını çocuk yuvalarına bırakmaktadırlar. Bu suretle de kadınlar, çocukların büyükler arasında ve onlardan bir çok şey öğrenerek yetiştikleri aile ocağının sönmesine sebep olmuşlardır.

,,,,,

Ana baba ile beraber büyüyen çocuk fizyolojik, zihni ve hissi faaliyetlerini muhitinin faaliyetlerine göre tanzim eder."

Alexis Carrel, İnsan Denen Meçhul

Modern cemiyet sadece çocuklara böyle davranmıyor. İnsanların insaniliğini de sıradanlaştırıyor. Hepimizi bir sepete koyuyor, belli kalıplar oluşturuyor, fabrikasyon hazır giyim gibi bütün insanları birkaç kategoriye ayırıyor, istediğin birini seç diyor.

Zevkimize göre terziye gidip bir pantolon, gömlek diktiremiyoruz, ayakkabıcıya gidip ayağımıza göre sipariş veremiyoruz, artık kaç numara giyeceksin diyorlar.  Fabrikasyon nasıl zevkleri moda esiri haline getirdiyse, modern cemiyet de insanları moda düşünüş ve yaşayışın esiri, bendesi haline getirdi.

Sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel, aile içi işleyiş ve yaşayışımız uluslararası bir standarda binmiş, belli kalıplar, kurallar oluşturulmuş bunlar arasından birini seç diyor, modern cemiyet. Bunun adına da özgürlük diyor, demokrasi diyor...

Modern cemiyetin özgürlük diye dayattığı veya yutturduğu en büyük yalan, demokrasi, cumhuriyet idaresi adı verilen idare biçimi/biçimlerdir. İster liberal demokrasi deyin, ister sosyal demokrasi deyin, ister cumhura dayalı demokrasi deyin cemicümlesi insan tekini, insan şahsiyetini budayan, sıradanlaştıran, insanı meta haline irca eden cemiyet işleyişidir. Görünürde çok özgürlükçü, lakin sınırları biraz geniş çizilmiş bir esir kampından farksızdır modern dünyanın işleyişi. Geliştirdiği teknik gelişmelerle dünyanın hiçbir yerinde serbest bir alan bırakmadı.

Ama bu devran böyle sürmez. Gün gelir her bir beniâdem biricik olduğunu anlayacak ve sürü olmayı reddedecek. İşte o zaman gerçek özgürlük ortaya çıkacak. Toplumsal dayanışma, birbirine dayanarak ayakta kalma ile sürü olmanın farkına varılacaktır.

Yerkürenin bütün renkleri, hayat bulacak ve her toplum ve her fert hünerini gösterebilecek. Yani insan, insan olduğunun keyfini yaşayacak, o günlerin işaretleri görünmeye başladı. Şafağın sökmesi yakındır, şafak sökünce sahte aydınlıklara ihtiyaç kalmayacak. Bunu da ancak İslam'a gönül veren erler ve erenler başarabilecektir. Şimdiden buna hazırlık yapan ehl-i iman insanlığın kurtuluşuna en büyük katkı sağlamış olacak.

 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

ÜMMETÇİLİK - YERELLİK
Yerellik- Yerlilik Yerellik İng. Local...
12 Eylül Değerlendirmesi / Independent Türkçe Röportajı
(12 Eylül 2020, Cumartesi) Kazım Sağ...
Nisyan
(18 Ağustos 2020, Salı) İnsan nisyan...
Say ü Gayret
(14 Ağustos 2020, Cuma) Bir adale ne k...
Yardım Kuruluşları
(4 Ağustos 2020, Pazartesi) İnsanın ...
Asım Gültekin Rahmet-i Rahman'a Kavuştu
(24 Temmuz 2020, Cuma) İNNA LİLLAHİ ...
15 Temmuz
(17 Temmuz 2020, Cuma) 15 Temmuz darbe ...
Toplumsal Yapılanmada Dinin Yeri - V
(11 Temmuz 2020, Cumartesi) MODERN DÜN...

Kimler Sitede

Şu anda 10 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 557
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3654210
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >