Cemal Kaşıkçı Vesilesiyle PDF Yazdır e-Posta

(12 Ekim 2018, Cuma)

Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim günü girdiği İstanbul Konsolosluk binasından sonra çıktığı görülmemiş. Büyük bir ihtimalle öldürülmüştür. 

Bu olay Suud Devletinin karakteristiğini gösterir. Devlet olabilmek petrol zenginliğiyle, Mukaddes belde olan Mekke ve Medine’ye sahip olmakla tek başına sağlanamıyor. Devlet aklı diye bir şey var, onu kavrayamayan devletler(!) kabile şefi veya mafya reisi tarzı hareket ediyorlar. Bu anlaşılamaz davranışları sergileyen Suud yönetimi petrolle, Mekke ve Medine kutsallığıyla olayı örteceğini sanıyor.

Bu hal sadece Suud’a mahsus değildir, kabile mevkiindeki devletlerin çoğunun davranış biçimidir ve birbirlerine benzeşiyor. Ruhlarına bu sinmiş durumda, kabilecilikten devlete geçişi sağlayamıyorlar. Kabile mantığıyla hareket eden devletlerin eline güç geçince zehirleniyorlar.

Suud petrol zenginliği ve Mekke – Medine’ye sahip oluşunu kullanarak İslam dünyasına nizamat vermeye çalışıyor.

Mekke ve Medine’nin Suud’da oluşu, Hz. Peygamber’in ömrünü o topraklarda geçirmesi, Suud idarecilerine imtiyaz vesilesi olmamalı. İslam, Suudluların tekelinde değildir, bu dinin sahibi yüce Allah’tır. Dini yaşamak ve tebliğ etmek bütün Müslümanların ödevidir.

Dünya Müslümanlarını ötekileştirmeyi davet ve tebliğ kabul eden, insanları iman- küfür ikileminde bırakmayı bir siyaset olarak sunan Suud selefiliği ve anlayışını tekrar ele alıp deşifre etmek elzem hale gelmiştir. Selefe ve geçmişimize yapılan bu kötü niyet eylemini bertaraf edemezsek bütün ümmet zarar görür.

Bu olay herkesin nerede durduğunun bir ölçüsü halini alabilir, Kaşıkçı’nın kişiliği çok mühim değil asıl mühim olan husus; bu davranış biçimidir. Kim ki Kaşıkçı kimliğini gündeme getirerek bu olayı hafifletmeye çalışırsa ona dikkat etmek gerekecektir.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Yerel Seçime Giderken
(11 Ocak 2019, Cuma) Türkiye gibi ...
Gündem Üzerine Değerlendirmeler
(4 Ocak 2019, Cuma) Coğrafya ve tarih ...
Merkeze Geleceği Almak
Asıl olanın; insanımızın; bilgili, ...
Davet mi Propaganda mı?
(21 Aralık 2018, Cuma) Her iki terim b...
Davet Kime Yapılır?
(14 Aralık 2018, Cuma) Davetçi ...
Öğrenmenin Anahtar(lar)ı
(23 Kasım 2018, Cuma) İlim tahsil etm...
Davet-Hizmette Öncülük
(16 Kasım 2018, Cuma) Her bir fikrin, ...
Ne Olmadığını Söylemek
(9 Kasım 2018, Cuma) Ne olmadığını...

Kimler Sitede

Şu anda 28 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 494
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 2651181
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >