Cemal Kaşıkçı Vesilesiyle PDF Yazdır e-Posta

(12 Ekim 2018, Cuma)

Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim günü girdiği İstanbul Konsolosluk binasından sonra çıktığı görülmemiş. Büyük bir ihtimalle öldürülmüştür. 

Bu olay Suud Devletinin karakteristiğini gösterir. Devlet olabilmek petrol zenginliğiyle, Mukaddes belde olan Mekke ve Medine’ye sahip olmakla tek başına sağlanamıyor. Devlet aklı diye bir şey var, onu kavrayamayan devletler(!) kabile şefi veya mafya reisi tarzı hareket ediyorlar. Bu anlaşılamaz davranışları sergileyen Suud yönetimi petrolle, Mekke ve Medine kutsallığıyla olayı örteceğini sanıyor.

Bu hal sadece Suud’a mahsus değildir, kabile mevkiindeki devletlerin çoğunun davranış biçimidir ve birbirlerine benzeşiyor. Ruhlarına bu sinmiş durumda, kabilecilikten devlete geçişi sağlayamıyorlar. Kabile mantığıyla hareket eden devletlerin eline güç geçince zehirleniyorlar.

Suud petrol zenginliği ve Mekke – Medine’ye sahip oluşunu kullanarak İslam dünyasına nizamat vermeye çalışıyor.

Mekke ve Medine’nin Suud’da oluşu, Hz. Peygamber’in ömrünü o topraklarda geçirmesi, Suud idarecilerine imtiyaz vesilesi olmamalı. İslam, Suudluların tekelinde değildir, bu dinin sahibi yüce Allah’tır. Dini yaşamak ve tebliğ etmek bütün Müslümanların ödevidir.

Dünya Müslümanlarını ötekileştirmeyi davet ve tebliğ kabul eden, insanları iman- küfür ikileminde bırakmayı bir siyaset olarak sunan Suud selefiliği ve anlayışını tekrar ele alıp deşifre etmek elzem hale gelmiştir. Selefe ve geçmişimize yapılan bu kötü niyet eylemini bertaraf edemezsek bütün ümmet zarar görür.

Bu olay herkesin nerede durduğunun bir ölçüsü halini alabilir, Kaşıkçı’nın kişiliği çok mühim değil asıl mühim olan husus; bu davranış biçimidir. Kim ki Kaşıkçı kimliğini gündeme getirerek bu olayı hafifletmeye çalışırsa ona dikkat etmek gerekecektir.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Varlığımızın Ardındaki Hakikat
(19 Temmuz 2019, Cuma)  İnsan &uu...
İnsan Kendi Özüne Bakabilir Mi?
(14 Haziran 2019, Cuma) Uzun bir aradan...
2019 Yerel Seçim Sonuçlarının Yankıları - 2
(26 Nisan 2019, Cuma) Kılıçdar...
2019 Yerel Seçim Sonuçlarının Yankıları
(19 Nisan 2019, Cuma) 2019 yerel se&cce...

Kimler Sitede

Şu anda 27 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 510
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3108712
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >