Cemal Kaşıkçı Vesilesiyle PDF Yazdır e-Posta

(12 Ekim 2018, Cuma)

Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim günü girdiği İstanbul Konsolosluk binasından sonra çıktığı görülmemiş. Büyük bir ihtimalle öldürülmüştür. 

Bu olay Suud Devletinin karakteristiğini gösterir. Devlet olabilmek petrol zenginliğiyle, Mukaddes belde olan Mekke ve Medine’ye sahip olmakla tek başına sağlanamıyor. Devlet aklı diye bir şey var, onu kavrayamayan devletler(!) kabile şefi veya mafya reisi tarzı hareket ediyorlar. Bu anlaşılamaz davranışları sergileyen Suud yönetimi petrolle, Mekke ve Medine kutsallığıyla olayı örteceğini sanıyor.

Bu hal sadece Suud’a mahsus değildir, kabile mevkiindeki devletlerin çoğunun davranış biçimidir ve birbirlerine benzeşiyor. Ruhlarına bu sinmiş durumda, kabilecilikten devlete geçişi sağlayamıyorlar. Kabile mantığıyla hareket eden devletlerin eline güç geçince zehirleniyorlar.

Suud petrol zenginliği ve Mekke – Medine’ye sahip oluşunu kullanarak İslam dünyasına nizamat vermeye çalışıyor.

Mekke ve Medine’nin Suud’da oluşu, Hz. Peygamber’in ömrünü o topraklarda geçirmesi, Suud idarecilerine imtiyaz vesilesi olmamalı. İslam, Suudluların tekelinde değildir, bu dinin sahibi yüce Allah’tır. Dini yaşamak ve tebliğ etmek bütün Müslümanların ödevidir.

Dünya Müslümanlarını ötekileştirmeyi davet ve tebliğ kabul eden, insanları iman- küfür ikileminde bırakmayı bir siyaset olarak sunan Suud selefiliği ve anlayışını tekrar ele alıp deşifre etmek elzem hale gelmiştir. Selefe ve geçmişimize yapılan bu kötü niyet eylemini bertaraf edemezsek bütün ümmet zarar görür.

Bu olay herkesin nerede durduğunun bir ölçüsü halini alabilir, Kaşıkçı’nın kişiliği çok mühim değil asıl mühim olan husus; bu davranış biçimidir. Kim ki Kaşıkçı kimliğini gündeme getirerek bu olayı hafifletmeye çalışırsa ona dikkat etmek gerekecektir.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Cemal Kaşıkçı Vesilesiyle
(12 Ekim 2018, Cuma) Suudi vatandaşı ...
Kışkırtıcı Sorular
Dertlerin çoğaldığı döne...
İnsanın Kendisiyle Konuşması
(14 Eylül 2018, Cuma) İnsanın ke...
Davet
(31 Ağustos 2018, Cuma) اُدْعُ ...
Bizim Matbuatın İnkilaba Hıyaneti(*)
(17 Ağustos 2018, Cuma) Bugünkü Matb...
1933 Türkiyesi ile 2018 Türkiyesinin Mukayesesi
(4 Ağustos 2018, Cumartesi) Milletleri...

Kimler Sitede

Şu anda 30 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 483
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 2473472
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >