CHP’nin iftarı / dindarlığı PDF Yazdır e-Posta

CHP’nin iftarı / dindarlığı

CHP İstanbul’da bir iftar vermiş/verdi. Çok renkli simalar katılmış. Katılanlar arasında ; Prof. Süleyman Ateş, İstanbul Müftüsü Doç. Rahmi Yaran , eski İstanbul Müftüsü Prof. Mustafa Çağrıcı, Fehmi Koru , Aydınlık’tan Eren Erdem, Hüseyin Gülerce , Zekeriya Beyaz, Ali Bulaç , Caferilerin Türkiye’deki lideri Selahattin Özgündüz , Star’dan Berat Özipek, Fadime Özkan ,Yeni Şafak’tan Hilal Kaplan,Yeni Mesaj Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, Ahmet Turan Alkan, Tebliğ Cemaati’nden bir temsilci, Türkiye Gazetesinde Nuh Albayrak ve Ahmet Hakan…

Kılıçdaroğlu, son zamanlarda eriyen oylarını muhafaza etmek ve siyasette güçlü olmak için katı sol ve laik Kemalistlerle tek başına bu çöküşü engelleyemeyeceğini görüyor ve çareler arıyor. Bu iftar bunun göstergesi addedilebilir. Katılanlara bakılırsa, CHP nasıl bir arayış içende olduğunun ipuçlarını veriyor.

CHP açısından bu anlaşılır bir durumdur, oya ihtiyacı var ve toplumun dindar kesimiyle barışık görüntüsünü verip toparlanmak istiyor. Bunu ne kadar sürdürebilir, parti içindeki derin Kemalist ekip ne kadar müsaade eder, parti içi dengeler nasıl kurulur bunları zaman gösterir.

 

Asıl merakımücib olan katılanların heyecanı.

AKP’nin gidişatından memnun olmayan seyyar bir çevre var ve bunlar Türkiye siyasetine yeni bir “iklim/ortam” arama derdine düşmüşler. Katılanlar arasında oraya uymayan İstanbul eski Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’dır, onun katılmasını anlamakta zorlanıyorum bilemediğimiz bazı sebepler olabilir.

Zaman Gazetesi çevresi bu işe çok önem veriyor, sanki CHP biraz dindarlaşma görüntüsü verse sevinçlerinden uçacaklar. AKP dindarlığı katılanlara ağır geliyor, fazla dindarlık, demek zarar veriyormuş, biraz İslâm, biraz sol, biraz gavurluk karışmış Müslümanlık ülke için daha hayırlı olduğu kanaatini yayıyorlar.

Halkalı cemaatin lideri Selahattin Özgündüz’ün katılması, iki sebepten ötürü sürpriz değil; bir yeğeni zaten CHP milletvekilidir, iki İran’ın dolayısıyla Şia’nın son Suriye politikasına uygun bir hareket olduğu için sürpriz değildir.

Bu beklentinin ne kadar sulu bir hayal olduğu; katılan Prof. Dr. Zekeriya Beyaz ile anlaşılır.

Yeni anlayış mübarek olsun.

17 Ağustos 2012  / Timeturk 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

İnsanın Kendisiyle Konuşması
(14 Eylül 2018, Cuma) İnsanın ...
Davet
(31 Ağustos 2018, Cuma) اُدْعُ ...
Bizim Matbuatın İnkilaba Hıyaneti(*)
(17 Ağustos 2018, Cuma) Bugünkü Matb...
1933 Türkiyesi ile 2018 Türkiyesinin Mukayesesi
(4 Ağustos 2018, Cumartesi) Milletleri...
Külahıyla Muhavere Eden Çoban
(24 Temmuz 2018, Salı) Çok namdar, ha...
İşi Vaktinde Yapmak
(13 Temmuz 2018, Cuma) “Çî vaht...
Leylek ile Kırlangıç Hikayesi
(6 Temmuz 2018, Cuma) Leylek ile kırla...

Kimler Sitede

Şu anda 97 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 480
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 2442768
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >