Deprem Mülahazaları PDF Yazdır e-Posta

      Türkiye, Van’da meydana gelen depremle sarsıldı. Çok ocağa ateş düştü, genç-ihtiyar, kadın-erkek, hamile-hamile olmayan, Türk-Kürt, Ermeni-Arap,  öğretmen-işçi… ayırımı yapılamadan herkesimden insanımız vefat etti inşaallah Allah indinde böyle vefat edişleri onlara kefaret olur.

      Bu vesile ile ölenlerin tümüne Allah’tan rahmet, kederli ailelerine güzel sabırlar diliyorum. Önce orada vefat edenlerin yakınlarına, sonra tüm Türkiye’ye daha sonra tüm insanlığa da başsağlığı diliyorum.

      Bu bir insanlık afeti, Allah’tan gelen bir ilahî afet. Bu afetten devlet birinci derecede ders çıkarmalı ve deprem ile ilgili hazırlıklarını tamamlamalı, eksikliklerini tesbit etmeli ve gidermelidir. Bu hususta çokça yayınlar yapıldı ve yapılıyor. Daha da yapılmalıdır. Devlet, erk, yetkili kişi ve kuruluşlar asla alınganlık etmemelidirler.

      Eleştirenler de bu hususta kayırmacılık veya düşmanlık beslemeden tenkitlerini yapmalıdırlar.

      Bazı ırkçı faşist söylemleri abartmak asla doğru değildir. Toplumda daima şazz görüşler vardır ve ruh hali düzgün olmayan hezeyanlar zuhur edebilir. Bunlara asla takılmamak gerekir.

      Van’da meydana geldi diye Kürtlere bir ceza, ilahî bir ikaz diye anlamak ve öyle lanse etmek kadar İslâm dışı bir düşünce olamaz. Deprem eğer bir ikaz ise tüm insanlara ve tüm erk sahiplerine bir ikazdır, bu ikazın Kürd'e, Türk'e yapılması diye bir anlayış sakattır.

      Başka bir husus, herkes gücü kadar depremzedelere yardıma koşmalıdır. Bu yardıma koşuş; insanî, İslâmî, herhangi bir niyetin dışında bir gaye asla gütmemelidir. Sadece Allah rızası veya insanî görev olarak sayılmalı ve o niyetle yapılmalıdır.

      Madem ki herkes yardım ediyor, madem ki kardeşiz, madem ki Türkler, Kürtlere yardım ediyor… o halde Kürtler de bu Kürtçülük davalarından vazgeçsinler.  Bu anlayış temelden sakat bir anlayıştır ve rencide edicidir. Eğer bu niyetle birileri yardım ediyorsa lütfen etmesin, niyeti de kendine olsun, yardımı da kendine olsun. Eğer Allah rızası veya insanlık için veya yurttaşlık için yapılıyorsa o zaman baş göz üzre denilir. Benim için bu yardım ve el atma sadece ve sadece Allah rızası için olmalıdır, ama inanmayan da varsa o da yardımını insanlık ailesi veya yurtseverlik ailesi adına yapsın. Kimse kimseyi incitmesin, şımarık zenginlerin fakirlere yaptığı yardım gibi başa kakmasın.

      Siyasîler bu hususta daha dikkatli ve temkinli davranmalıdırlar, hem siyasî rant elde etmeye dönüştürmesinler, hem de bunun üzerinden başkalarını yıpratmaya yeltenmesinler.

      Devlet de görevini ifa etmişse bununla asla övünmemelidir, tam tersi nerede aksamalar oldu, başka nasıl bir eksiğimiz var diye bakmalı ve öyle hareket etmelidir. Allah korusun bir de yardım dağıtmalarda, tarafgirlik yapılırsa neticesine kimse katlanamaz.

      Devletin yapılanması da bu hususla alakalı olarak tekrar gündeme getirilmelidir. Yerel yönetimlere yetki artırılmalı ve yan kuruluşlar da kendilerini yeniden dizayn etmelidir. Kızılay gibi kuruluşlar belli merkezlerde yığıntı yapmamalı, ülkenin dört bir yanına rahat ulaşabilen bir mahiyet kazanmalıdır.

      Sivil kuruluşların yardımlarını devlet organize etmeli, bu hususta yük yine devlete düşer. Devlet önlerini kesmemeli ama yönlendirmelidir.

      Her cemaat veya dernek de üzerine düşeni yapmalıdır. Devlet ve büyük kuruluşlar genelde görünür yerlere yardım ederler. Yani şehir merkezlerine veya büyük yerleşkelere. Kenarda kıyıda kalan yerlere de diğer kuruluşlar yardım ederse, edebilirse daha hayırlı olur. Hem riyadan uzak olur hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olur.

      Toplumda yer etmek isteyenlere buyur meydan, kendinizi gösterin ve halkın gönlünde taht kurun. Kim, gösteriş için, bir dünyevî menfaat için yardıma koşarsa bilsin ki o niyeti kendisini bulacak ve ileriki zamanlarda yaptıklarının boşa çıktığına şahit olacaktır.

      Allah her şeyi görüyor ve gözetliyor.

      Ayrıca deprem sırasında talan olmadı, yağma olmadı, kimse başkasının hakkını gasp etmedi, Türkiye, depremzedelerin gösterdikleri bu yüce davranışlara da teşekkür borçludur.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Davet Kime Yapılır?
(14 Aralık 2018, Cuma) Davetçi ...
Öğrenmenin Anahtar(lar)ı
(23 Kasım 2018, Cuma) İlim tahsil etm...
Davet-Hizmette Öncülük
(16 Kasım 2018, Cuma) Her bir fikrin, ...
Ne Olmadığını Söylemek
(9 Kasım 2018, Cuma) Ne olmadığını...
AKP Değerlendirmesi
İlgilenen ve merak edenler için ...
Ziya Gökalp'e Dair
(26 Ekim 2018, Cuma) Birlik Gazetesinde...
Cemal Kaşıkçı Vesilesiyle
(12 Ekim 2018, Cuma) Suudi vatandaşı ...

Kimler Sitede

Şu anda 50 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 489
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 2575889
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >