Seçim Sonuçları PDF Yazdır e-Posta

Seçim Sonuçları

Türkiye, 12 Haziran 2011 tarihinde katılımın yüksek olduğu (% 87) bir seçim gerçekleştirdi.

Seçim sonucunda herkesimin seçim sonuçlarını kendince değerlendirmesi ve kendine pay çıkarmasını tabii olarak müşahede ettik.

Kimine göre bu seçim adil değildi, çünkü halkın iradesi sandığa yansımadı, bilhassa baraj altında kalan partiler buna çok sarıldılar.

Kimine göre AKP % 50 oranında oy alsa da 330 milletvekilinin altına düştüğü için galip sayılmaz, en azından anayasa değişikliğini keyfince yapamaz. Bu da Türkiye için, Türkiye’de yaşayan ve AKP zihniyetinden endişelenenler için bir teselli oldu.

Kimine göre seçimin tek galibi var o da BDP’dir. Organizasyonu, propagandası ve seçmeniyle diyalogları tek kelime ile mükemmel.

Ama hiçbir parti seçimden yenik çıktık ve biz milleti anlayamadık, onun dilini konuşmadık diyemedi.

Yenilenler bir sonraki seçime hazırlık yapmaya başladılar.

Bu manzara ülkenin ne kadar iğreti bir rejimle idare edildiğini gösterir, yani bir seçim olacak ve Türkiye 13 Haziran’da başka bir Türkiye olacak, çok çocuksu bir düşünce.

Başbakan balkon konuşmasında bir ufuk çizdi ve Türkiye’yi çok güçlü gösterdi. Balkanlar’dan Yemen’e kadar tesir edebilecek bir lider portresini çizdi. İslâm coğrafyasının sahibi ve gelecekte dünya Müslüman halkları birleştirecek bir yeni dünya sunmaya çalıştı. Bunun karşılığı var mıdır? İleride göreceğiz.

Türkiye’nin yükselen trendi uluslararası bazı çevreleri rahatsız edebilir. Belki de AKP ustalaştı, dünya sisteminden daha fazla istekte bulunacak, bak usta olduk artık bize ve ülkemize çırak muamelesi yapma diyecek. Böyle bir istek şayet varsa bu uluslararası sistem açısından tedbir alınması gereken bir husustur.

Acaba yeni bir ittifak mı var? CHP-MHP-BDP ortak hareket ederek dış dünyaya AKP yerine yeni bir koalisyona hazırız ve bizimle iş tutun AKP’nin dışında Türkiye’de taze dengeler kuralım mı demek istiyorlar.

Seçimin sonunda hiçbir şeyin istendiği gibi değişmeyeceği ortaya çıktı. Gene ülkenin can yakıcı iki ana meselesi orta yerde duruyor; Kürtlük meselesi ve İslâmlık meselesi.

Kürtlük meselesini BDP dağdakilerle ve İmralı’daki ile ortaklaşa yürütüyor. Ama kahir ekseriyeti Müslüman olan bu ülkede Müslümanların gerçek derdini dile getiren bir sahip yok.

Müslümanların ileri gelenleri kimse onlar ben bir türlü göremiyorum, vazifelerini AKP hükümetine havale ederek ekonomik seviyelerini yükseltme yarışını terk etmelidirler.

AKP veya başka bir partiye bel bağlamak yanlıştır,herkes hesabı Allah’a tek tek verecek. Toplumu tekrar İslâmî anlayış ve yaşayışa göre düzenlemek isteyenler yeni baştan kendi öz vazifelerine dönmelidirler, yeni bir ufuk ve bakış açısıyla gençliğe yönelmelidirler.

Gelin dünyayı yeniden vahiyle terbiye edilmiş akıl süzgecinden geçirerek batılı, liberal, solcu, sağcı, demokrat, faşist anlayışlardan uzak saf ve temiz İslâm inanç ve ahlakıyla ihya edelim.

Tarikatlar, dernekler, cemiyetler, imamlar, müezzinler, İslâmî endişe taşıyan tüm Müslümanlar, mesuliyet taşıyan herkes… bulunduğu yeri bir iman yuvası, bir ahlâk ocağı, bir kültür elçiliği, bir medeniyet çınarı haline getirmek için vargüçleriyle çalışmalıdırlar. Görüntüye, geçiciye, dünyalık olana meyil etmeden Allah rızasını gözeterek ahiret merkezli bir hayat inşasına girişelim tüm çabamız sevap kazanmak ve günahtan kaçınmak esasına dayansın.

Bu çağı anlayan ve teslim olmayan bir ruh haliyle kendimizi yeniden kuralım. Bugünün dilini kullanalım ve fakat günlük moda düşünce, söylem ve eylemine itibar etmeyelim.

 16 Haziran 2011  / Timeturk

 

 

 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Hasbihal
(16 Ağustos 2019, Cuma) Nereye/neye od...
Ben Muhafazakâr Mıyım?
(5 Ağustos 2019, Pazartesi) Muhafazak&...
Neredeyiz?
(26 Temmuz 2019, Cuma) Herkes nerede ol...
Varlığımızın Ardındaki Hakikat
(19 Temmuz 2019, Cuma)  İnsan &uu...
İnsan Kendi Özüne Bakabilir Mi?
(14 Haziran 2019, Cuma) Uzun bir aradan...
2019 Yerel Seçim Sonuçlarının Yankıları - 2
(26 Nisan 2019, Cuma) Kılıçdar...
2019 Yerel Seçim Sonuçlarının Yankıları
(19 Nisan 2019, Cuma) 2019 yerel se&cce...

Kimler Sitede

Şu anda 20 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 513
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3147323
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >